KONTAKT

 

Przemysław Teterycz

Rachodoszcze

22-442 Adamów

przemyslawteterycz@op.pl

794 243 706

SOCIAL MEDIA

 

Wałki do malowania - jak wybrać?

Jedną z najważniejszych rzeczy przy doborze wałka do malowania jest jego szerokość.

Szerokość wałka dobieramy do wielkości powierzchni którą chcemy pomalować. Wałki o szerokości 15cm i więcej zazwyczaj stosujemy do malowania sufitów i ścian. Wałki o szerokości około 10 cm. używamy do malowania zakamarków, narożników wewnętrznych, trudno dostępnych miejsc np. za grzejnikami oraz do odcinania kolorów.

 

Następnym bardzo ważnym elementem przy doborze wałka jest rodzaj i wysokość poszycia nazywanego runem. Krótkie runo stosujemy tam gdzie jest wymagana bardzo gładka powierzchnia np. przy malowaniu lakierami, farbami do drewna i metalu. Jeżeli ktoś lubi bardzo gładkie ściany również powinien zastosować wałek z jak najkrótszym poszyciem. Natomiast wałki z dłuższym poszyciem stosujemy wtedy gdy lubimy nieco strukturalną powłokę malarską na ścianie czy suficie oraz tam gdzie powierzchnie malowane są chropowate np. elewacje, stare tynki cementowe itp.

 

Ważną rzeczą przy doborze wałka jest także to z jakiego materiału wykonane jest poszycie. Najpopularniejsze są wałki z włókien syntetycznych i poliakrylowych które stosuje się do farb wodnorościeńczalnych. Natomiast wałki z welurem, flokiem czy gąbką nadają malowanej powierzchni doskonałą gładkość.

 

Bardzo popularne są również wałki przeznaczone do malowania tylko określonych płaszczyzn. Możemy tutaj wymienić wałki do malowania grzejników i rur, wałki do malowania narożników, wałki do odcinania kolorów, do paneli i boazerii oraz wałki do różnych efektów dekoracyjnych. Tak więc końcowy efekt malowania zależy od tego jakim wałkiem będziemy malowali daną powierzchnię.

 

 

ZOBACZ WIECEJ

CIEKAWOSTKI

15 kwietnia 2018